Wednesday, September 22, 2021

telegram SH
Whatsapp 9787748839374893773 1

images 23 1609798193847

HomeNewsGeneral NewsSee Full List Of Winners At 2020 AMVCA

See Full List Of Winners At 2020 AMVCA

The seventh edition of an annual accolade presented by Multichoice recognizing outstanding achievement in television and film, called Africa Magic Viewers Choice Awards, AMVCA which held at the Eko Hotels and Suites, Victoria Island, Lagos on Saturday night has ended in grand style.

See Full List Of Winners At 2020 AMVCA

The event anchored by seasoned broadcasters Amina Abdi Rabar and Ik Osakioduwa, the star-studded show had some of Africa’s brightest filmstars clinch the coveted AMVCA plaques.

Music legend, 2baba serenaded the crowd while Cobhams Asuquo performed an emotional musical tribute in honour of Nollywood fallen stars.

Nigerian entertainers who were acknowledged in the performance are the likes of Frank Dallas, Patience Oseni, Kelvin Osang Abang, Samuel Alabi Yellow, Victor Olaiya and many other.

‘Living in Bondage’ lead the night with a total of four wins. ‘Ratnik’ followed closely with three wins.

ALSO READ: See Beautiful Photos As Celebrities Shine At AMVCA 7 Red Carpet

See the full list of winners below;

Best Makeup Category – Lilian Omozele Paul (God Calling)

Best Costume Designer – Dimeji Ajibola (Ratnik)

Best Picture Editor – Tosin Igho and Byryan Dike (Elevator Baby)

Best Sound Editor (Movie/TV Series) – Cristina Aragon (Living in Bondage)

Best Lighting and Designer (Movie/TV Series) – Cardoso (God Calling)

Best Cinematographer – John Demps (Living in Bondage)

Best Documentary – Beverly Naya (Skin)

Best Soundtrack (Movie/TV Series) – Larry Gaaga and Flavour (Living in Bondage)

Best Writer (Movie/TV Series) – Asinogu Nicole and CJ Obasi (Living in Bondage)

Best Indigenous Language (Movie/TV Series) Swahili – Raveet Sippy Chadha (Subira)

Best Indigenous Language (Movie/TV Series) Hausa – Muhammad T. Finisher (Tuntube)

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba – Yewande Famakin (Alubarika)


Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo – Victor Iyke (Nne)

Best TV Series Drama/Comedy) – Anis Halloway (Truth)

Best Short Film or Online Video – Bola ‘Enigma’ Akanbi (Thorn)

Best Multichoice Talent Factory Film – Promises (East Africa)

Best Movie Southern Africa – Dalitso (Abraham Kabwe)

Best Movie East Africa – Plan B (Sarah Hassan)

Best Movie West Africa – Living in Bondage (Steve Gukas)

Industry Merit Award – Peter Igho

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series – Gloria Sarfo (The Perfect Picture: 10 Years Later)

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series – Pascal Tokodi (Disconnect) Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series) – Funke Akindele (Moms At War)

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) – Chibunna “Funny Bone” Stanley (Smash)

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series) – Toyin Abraham (Elevator Baby)

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series) – Timini Egbuson (Elevator Baby)

Best Dressed Male – Mike Edwards Best

Dressed female – Mercy Eke.

Trailblazer Award – Swanky J.K.A

Best Director – Ramsey Noah (Living in Bondage)

Overall Movie – Living in Bondage


SEE HOW TO MAKE MONEY ON THIS PLATFORM>>[http://bit.ly/2PvYHfC]

Donate to support Freshreporters=>https://freshreporters.com/support




DISCLAIMER
For publication of your news content, articles, videos or any other news worthy materials, please send a mail to thefreshrepo [email protected]

For Advert and other info, you can send a WhatsApp Message to +2347050565443


Join thousands of readers to receive daily Latest News:

telegram iconJoin our Telegram Group

facebook iconLike our Facebook Page

whatsapp iconJoin our WhatsApp Group

twitter iconFollow Us on Twitter

facebook iconJoin Our FACEBOOK GROUP

instagram iconFollow Us on Instagram

youtube iconSubscribe to our YouTube Channel


.

5 COMMENTS

Most Viewed news